5 Ekim 2020 Pazartesi

Alhaz diyor ki (40)

 
Sevgin yoksa, dost arama.
Sadi Şirazi

Kaldı ki hep söyleyegeldim: Sevgi en büyük güçtür

 

Cuma hutbesi: Cami ve İlim (25 Eylül 2020)

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak idrak edilmektedir. Bu yılın teması, “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir.

İlk vahiy: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan yaratmıştır. Oku! Kalemle yazmayı öğreten, böylece insana bilmediğini bildiren Rabbin sonsuz kerem sahibidir.”

 

Okuduğum kitap(lar)

-Kovadaki Balıklar (Sacit Aslan, Necef Uğurlu)

-Filmlerle Geçtim Sokağınızdan, Nebil Özgentürk 

Cuma hutbesi: MURAKABE VE MUHASEBE BİLİNCİ (01 Ekim 2020)

 Dünya ahiretin tarlasıdır. Her gelen göçer ve her kul ektiğini biçer. Kim dünyada zerre miktarı iyilik yaparsa, onun karşılığını görecektir. Kim de zerre miktarı kötülük yaparsa, ahirette bununla yüzleşecektir.

Peygamberimiz bizleri bir iç denetime çağırmaktadır: “Kıyamet günü insan şu beş şeyden hesaba çekilmedikçe, Rabbinin huzurundan bir yere kıpırdayamaz: Ömrünü ne uğruna tükettiğinden, gençliğini nasıl geçirdiğinden, malını nereden kazandığından, nereye harcadığından ve bildiği ile amel edip etmediğinden. 

 


Eylül/Ekim/Kasım severler

Ben bir E/E/K severim.
Ancak ben eylülü bekleyip de dilediğimce yaşayamayanlardanım.

Ekim ve Kasım da kocaman bir ?

Gezi planları yapmakla oyalanıyorum. Gezesim var (05 Ekim 2020)
 Ataşehir, 29 Eylül 2020 

Hata mı yapıyorum?

Mevcut yatarak sağlık sigortası mı tamamlayıcı sağlık sigortası mı?

2021 Mayıs’ına kadar bir karara varmalıyım.

Bu arada planladığım operasyonlar pandemi nedeniyle beklemede.N: Güler misin ağlar mısın?


 


Hürriyet yazarı Noyan Doğan özel sağlık sigortalarını karşılaştırdı

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkları Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan anlattı.

Sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olan ve primleri ödenen kişiler ile sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmayan kişiler için sağlık sigortaları mevcut. Özel sağlık sigortası SGK şemsiyesi altında olmayanlar için daha elverişliyken tamamlayıcı sağlık sigortası ise sosyal güvenlik şemsiyesi altında olanlar için daha cazip oluyor.

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan iki sigortayı karşılaştırdı. İşte o açıklamalar…

Özel sağlık sigortasında iki ayrı sigorta türü var. Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası. Tamamlayıcı sağlık sigortasının özellikle son 3 yıldır yükselen bir trendi var. Şimdi tamamlayıcı sağlık sigortasının birçok avantajı var. Klasik özel sağlık sigortasından daha fazla yaygınlaştı diyebiliriz. Son Mart ayından bu yana da yaygınlığı pandemi nedeniyle arttı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediğinin üstünü tamamlıyor. Nerelerde geçiyor: SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında geçiyor. 4-5 tane sayısı olan hastaneler dışında tüm Türkiye çapında tamamlayıcı sağlık sigortası A+ hastaneler dışında özel hastanelerde geçiyor. Bunun nedeni de hastanelerin SGK ile anlaşmaları var. SGK ile anlaşması olan bir hastaneye gittiğinizde Covid-19 tedavisinde de geçerli bu anlaşma. SGK belli bir miktara kadar karşılıyor. Malum hastanelerin yüzde 200’e kadar fark alma hakkı var. Yüzde 200 farkın üzerini de tamamlayıcı sağlık sigortası karşılıyor.

Bugün gittiniz özel hastaneye, doktor muayenesi oldunuz, birtakım tetkikler yapıldı, size özel hastane 1500 lira fatura çıkardı diyelim. SGK sağlık uygulama tebliği üzerinden bunun 500 lirasını bilemediniz 600 lirasını karşılıyor. Geri kalan 900 lirayı hastane size fatura ediyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası 900 lirayı direkt karşılıyor. Özel hastanede tedavi ve tetkikleri yapıyorsunuz ve cebinizden 5 kuruş çıkmadan hastaneden ayrılıyorsunuz. Öteki türlü cebinizden harcamak zorundasınız. O yüzden sağlık sigortası her geçen gün yayılıyor.

 

Noyan Doğan

15 soruda tamamlayıcı sağlık sigortası

28 Eylül 2020

Koronavirüs salgını özel sağlık sigortasına talebi artırdı. Salgın hastalıkların sigorta kapsamına alınması ile birlikte, özellikle fiyatının uygun olması nedeniyle tamamlayıcı sağlık sigortası tüketicilerin yeni gözdesi oldu. Bunu gören sigorta şirketleri de son günlerde tamamlayıcı sağlıkta kampanyalara başladı. Sigortanın hem fiyatı düştü hem de kapsamı genişledi. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve kimler yaptırabilir?

1)Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerin ayakta ve yatarak tedavilerde talep edeceği her türlü fark ücretini karşılayan özel sağlık sigortası. Sigorta, SGK’nın ödediğinin üzerini tamamlıyor.

2)SGK’nın ödediğinin üzerini tamamlamak ne demek?

Vatandaş, sağlık sorunu için devlet hastanesine giderse cebinden hiçbir ücret ödemeden tedavisini olur. Ancak özel sağlık kurumuna giderse hastane, tetkik ve tedavi masraflarını SGK’ya fatura eder. SGK da, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) çerçevesinde hastaneye bir ücret öder. Özel sağlık kurumlarının ise vatandaşlardan fark ücreti adı altında para talep etme hakkı vardır. Hastanelere yüzde 200’e kadar fark alma hakkı tanınmıştır. Tamamlayıcı sağlık sigortası bu fark ücretini karşılar. Örneğin, sağlık sorunu nedeniyle hastaneye gittiniz, gerekli tetkik ve incelemeler yapıldı ve hastane 2.000 lira fatura çıkardı. SGK, bunun 800 lirasını SUT kapsamında sizin adınıza ödedi. İşte, tamamlayıcı sağlık, SGK’nın ödediğinin üzeri olan 1.200 lirayı karşılar. Eğer sigortanız yoksa 1.200 lirayı cepten ödemek durumundasınız.

3)Herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir mi?

İşçi, Bağ-Kurlu, memur yani, sosyal güvenlik şemsiyesi altındaki tüm çalışanlar sigortayı yaptırabilir. Sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayanlar ise tamamlayıcı sigortayı yaptıramaz.

4)Sadece çalışan mı yaptırabilir, ailesi için de yaptıramaz mı?

Çalışanlar aileleri için de ayrı ayrı prim ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabiliyor. Örneğin, üç kişilik bir aile; baba sigortalı çalışıyor, eşi ve çocuğu için sigorta yaptırır, kendi, eşi ve çocuğu için ayrı ayrı prim öder. Sosyal güvenlik sistemindeki gibi sadece baba sigorta yaptırıp, tüm aile bireyleri bu sigortadan yararlanamaz. Son günlerde sigorta şirketleri aile indirimi adı altında indirim imkanları da sunuyor. Ayrıca isterlerse kurumlar da çalışanları için de tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir.

5)Ameliyatlar da dahil tüm tedavi masrafları sigortadan karşılanıyor mu?

Ayakta ve yatarak tedavi giderlerinin tamamı sigortanın kapsamında. Ancak ayakta tedavilerde belirli bir limit var ve bu limit sigorta şirketinden şirketine değişiyor. Ameliyat gibi yatarak tedavilerde ise limit bulunmuyor. Ayrıca; oda, refakatçi giderleri, yemek giderleri, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz giderlerinin hepsi sigorta kapsamında. Küçük cerrahi müdahaleler, evde bakım giderleri, suni uzuv, tıbbi malzemeler de sigortadan, poliçede belirtilen limitler dahilinde ödeniyor. Çoğunluk şirket ilaç giderlerini de karşılıyor. Ambulans giderleri de sigortadan ödeniyor. Hatta kimi şirketler sigortanın kapsamına diş paketini de ekliyor.

6)Sigorta tüm hastanelerde geçiyor mu?

Tamamlayıcı sağlık sadece büyük şehirlerde değil SGK’nın anlaşmalı olduğu Türkiye’deki tüm hastanelerde geçiyor. SGK’nın anlaşması olmadığı hastanelerde ise geçmiyor. Zaten, SGK’nın anlaşmalı olmadığı hastane sayısı tüm Türkiye’de bir elin parmaklarını geçmiyor. 

7)Sigorta, koronavirüsü de kapsıyor mu?

Normal şartlarda salgın hastalıklar sigorta kapsamına girmiyor. Ancak, mart ayında sigorta şirketleri, ortak bir karar alarak, koronavirüs tedavi giderlerini hem özel sağlık hem de tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil etti ve tüm tedavi giderlerini karşıladı, halen de karşılıyor. Sonrasında ise şirketler, birer birer salgın hastalıkları da tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı içine aldı. Yani, evet, koronavirüs tedavisi de sigortanın kapsamında.

8)Koronavirüs tedavisini özel hastaneler karşılamıyor deniyor, sigortanın faydası ne olacak?

Eğer tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa özel hastanede tedavi görebilirsiniz. Nitekim mart ayında bu yana tamamlayıcı sağlığı olan 2 binden fazla sigortalı özel hastanelerde tedavi gördü ve sigorta şirketleri bu hastalar için kişi başına ortalama 8-10 bin lira arasında tedavi gideri ödedi.

9)Yaş sınırı var mı?

Genel sınır 60 yaş, ancak kimi şirket bunun üzerindeki yaşlara da sigorta yapıyor. Son dönemde 65 yaş da sigortanın kapsamına dahil edildi. 0-17 yaş arasındaki çocuk ve gençler de ebeveynleri olmadan da sigortalanabiliyor.

10)Doğum da sigortanın içinde mi?

Belirli şartlar dahilinde ve ek prim ödeyerek doğum ve tüp bebek teminatlarını da ekletebiliyorsunuz.

11)Ömür boyu yenilime garantisi veriliyor mu?

Çoğu şirket 3 yıl üst üste tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranlara ömür boyu yenileme garantisini veriyor.

12)Pandemi döneminde uzaktan görüntülü tedavi imkanı var mı?

Var; canlı ve görüntülü teşhis, tıbbi danışmanlık hizmetleri de sigorta kapsamında sunuluyor.

13)Sigortanın fiyatı nedir?

Primler şehirlere ve sigorta şirketinden şirketine, alınan teminatlara göre değişiklik gösteriyor. Üç kişilik bir ailenin yıllık ödeyeceği prim 4.000-4.500 lira arasında. Bu fiyat, poliçenin kapsamına dahil edilen doğum, tüp bebek gibi teminatlarla birlikte biraz daha artabiliyor. Kimi şirketlerde kişi başına prim bin liraya da inebiliyor. Büyük şehirlerin dışında bu rakam daha da düşüyor, kişi başına 700-750 liralara kadar iniyor. Primler taksitler halinde de ödeniyor.

14)Özel sağlık sigortasından farkı nedir?

Özel sağlık sigortasında SGK ile anlaşmalı hastane şartı aranmıyor, tüm hastanelerde geçiyor. Ayrıca özel sağlıkta sigortalı olup olunmama şartı da aranmıyor, herkes sigortayı yaptırabiliyor. Bu nedenle de özel sağlık sigortasının fiyatı, tamamlayıcı sağlığa göre çok daha fazla. Örneği, üç kişilik bir aile özel sağlık sigortası yaptırırsa yıllık ödeyeceği en düşük prim 15 bin liradan başlıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasının SGK ile anlaşmalı hastanelerde geçmesi ve SGK’nın ödediğinin üzerini tamamlaması nedeniyle fiyatı çok daha uygun.

15)Zatürre, grip aşısı gibi aşılar da sigortadan ödeniyor mu?

0-9 yaş arası çocuklarda aşılar karşılanıyor. Ancak bunun dışında zatürre ve grip başta olmak üzere tüm aşılar sigortadan karşılanmıyor.

 
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder